بهترین روش های جوانسازی پوست

جوانسازی

از گذشته های دور تا امروز میل به جوان ماندن و داشتن پوست زیبا یکی از بزرگترین آرزوهای بشری به شمار می آمده، به طوری که برای جوانسازی پوست راه های بسیار زیادی در سنگ نوشته های قدیمی مصر باستان و همچنین کتب مختلف ذکر شده و دستیابی به کیمیای جوانی از مهمترین خواسته های بشری بوده است. اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی، راه های بسیاری وجود دارد و هر روز نیز ما با یافته های جدیدی در این حوزه روبرو می شویم که می تواند به ما برای داشتن پوستی جوان و شاداب و چهره ای زیبا کمک نماید.

شما برای جوانسازی پوست خود و رسیدگی به آن چه می کنید؟ اگر تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید، ما به راهکارهایی را معرفی خواهیم کرد که می تواند در جوانسازی پوست صورت و بدن شما تاثیر بسزایی داشته و زیبایی تان را تضمین نماید.

جوانسازی پوست چیست؟

با بالا رفتن سن، شما شاهد ایجاد چروک های ریزی در اطراف چشم ها و روی پیشانی خواهید بود که اگر برای از بین بردن آن ها چاره ای نکنید این چروک ها عمیق تر شده و شاید آن زمان دیگر به کار بردن راه های جوانسازی پوست چندان پاسخگو نباشد.

اما این چین و چروک ها به چه دلیل ظاهر می شوند؟ از بین رفتن چربی های پوست موجب می شود زیر پوست خالی شده و حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد و دچار شکستگی شود. شاید با دیدن اولین چروک ها بتوانید با کرم های موضعی کمی آن ها را ترمیم نمایید، اما با بالا رفتن سن و بیشتر شدن تعداد این چروک ها کرم ها هم نمی توانند چندان اثری داشته باشند و بهتر است شما با مشاوره گرفتن از پزشکی متخصص در این حوزه، راه های درمانی علمی و خاص تری مانند پاکسازی صورت، تزریق ژل و تزریق چربی را امتحان نمایید. این راه ها که در ادامه به آن خواهیم پرداخت می تواند به جوانسازی پوست و زیبایی شما کمک نماید.

پاکسازی صورت

پاکسازی صورت یا لایه برداری پوست (Peeling) یکی از راه هایی است که با برداشتن قشر و لایه سطحی پوست، کمک می کند تا سلول های مرده از روی پوست صورت شما زدوده شوند و پوست شما شادابی و نرمی دوباره ای بیابد. امروزه با وجود آلودگی های محیطی و همچنین تاثیر بیش از اندازه نور خورشید بر پوست، آسیب های جدی بسیاری را می توان روی پوست به خصوص پوست صورت که بیشتر در معرض این خطرات قرار دارد و آسیب پذیرتر است، مشاهده نمود. چنانچه شما با مشکلات و موارد زیر روبرو هستید می توانید از روش پاکسازی صورت که یکی از راه های جوانسازی پوست به شمار می آید، استفاده کرده و آن را بهبود ببخشید.

 • داشتن جوش روی صورت
 • باقی ماندن جای جوش روی صورت
 • بروز لکه های قهوه ای یا کک و مک
 • کدر و یا زبر بودن پوست
 • منافذ باز پوست و داشتن چروک های ریز

انواع روش های لایه برداری و پاکسازی صورت

عملیات پاکسازی صورت که منجر به جوانسازی پوست و از بین رفتن سلول های مرده می شود را می توان در بازه های زمانی مشخصی که توسط پزشک شما تشخیص داده می شود انجام داد. اما با توجه به نوع مشکل پوستی شما پزشک می تواند بین سه نوع پاکسازی صورت یا پوست، یکی از موارد زیر را برای شما تشخیص دهد.  

 • روش شیمیایی: در این روش که در سه نوع سطحی، متوسط و عمیق صورت می گیرد لایه هایی از پوست برداشته می شود، که می تواند در درمان مشکلات سطحی تا عمیق پوست مانند جوش، کک و مک و انواع لکه های پوستی موثر واقع شود.
 • روش مکانیکی: در این روش، پوست به کمک وسایل الکترومکانیکی خاصی لایه برداری شده و پاکسازی انجام می شود. این روش می تواند برای از بین بردن جای زخم و جوش به جا مانده از گذشته و اسکارهای عمیق و همچنین آکنه مفید باشد.
 • روش لیزری: در سال های اخیر و با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی ساخت دستگاه های مختلف لیزر، از این نوع محصولات برای لایه برداری و جوانسازی پوست استفاده می شود. در این روش از دو نوع لیزر اربیم یاگ و لیزر دی اکسید کربن برای پاکسازی صورت و یا سایر قسمت های پوست بدن استفاده می شود.

از آن جا که پس از هر بار لایه برداری و پاکسازی صورت، پوست نسبت به نور خورشید حساس تر می شود بهتر است مراقبت های پس از آن را جدی بگیرید. در این مواقع لازم است از ضد آفتاب های قوی تری استفاده کرده و از قرار گرفتن پوست تان چه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در معرض نور آفتاب جلوگیری کنید.

تزریق ژل لب

یکی دیگر از راه هایی که می تواند در جوانسازی پوست صورت و زیبایی چهره نقش عمده ای داشته باشد تزریق ژل لب است. لب یکی از ارکان مهم صورت به شمار می آید و با بالا رفتن سن از میزان حجم لب ها کاسته شده و شما شاهد کم شدن برجستگی آن ها خواهید شد. مضاف بر اینکه در بسیاری موارد دیده می شود که لب ها به سمت پایین افتادگی پیدا کرده و چهره را از حالت شادابی که در سنین جوانی از آن برخوردار بوده است دور می کنند. بنابراین در این زمان بهتر است برای بازیابی برجستگی لب ها و حالت دهی به آن ها از روش تزریق ژل لب استفاده شود. هنگامی که تزریق ژل لب را انتخاب می کنید پزشک شما با در نظر گرفتن اندازه لب ها، توجه به تقارن بین دو نیمه لب ها و همچنین با توجه به نوع پوست شما نوع مخصوصی از ژل یا فیلر و میزان لازم را تعیین خواهد کرد.

چند نکته مهم در تزریق ژل لب

 • شناخت دقیق پزشک معالج از نوع و ساختمان پوست هر فرد
 • توجه به هماهنگی اجزای صورت
 • تشخیص مقدار مورد نیاز ژل برای هر لب
 • تعیین محل مناسب تزریق ژل به طوری که ژل در لایه مناسب پوست قرار گیرد

در حال حاضر از ژل هیالورونیک اسید علاوه بر حجم دهی به لب ها برای برطرف کردن گودی و کبودی زیر چشم ها، بر طرف کردن چروک های پیشانی، حجم دهی به گونه ها، برطرف کردن چروک های اطراف لب و به طور کل جوانسازی پوست و رفع عیوب استفاده می شود.

تزریق چربی

همان طور که پیشتر اشاره کردیم یکی از دلایل ایجاد چروک بر روی صورت و بروز نشانه های پیری، کم شدن حجم چربی پوست است. بنابراین یکی دیگر از راه های درمانی و جوانسازی پوست را می توان تزریق چربی به صورت دانست.

به زبان ساده روش تزریق چربی یا پیوند چربی به این صورت است که چربی به روش لیپوساکشن از بدن فرد و از مناطقی مانند شکم، ران و باسن دریافت شده و در قسمت هایی که چربی آن ها کمتر شده و تحلیل رفته است، تزریق می شود. اما نکته مهم این است که تزریق چربی به این صورت نیست که چربی جدا شده فورا به قسمت های دیگر بدن فرد تزریق شود. بلکه لازم است چربی بیرون کشیده شده با استفاده از دستگاهی که سانتریفیوژ نامیده می شود برای تزریق آماده شود. در این روش دستگاه با سرعت بالایی به گردش در آمده و عملیات جداسازی چربی خالص صورت می گیرد.

تزریق چربی به کدام یک از قسمت های بدن امکان پذیر است؟

شما می توانید برای زیباتر کردن برخی از قسمت های بدن و جوانسازی پوست از این روش استفاده نمایید. این روش می تواند برای نواحی مختلف بدن مانند سینه، باسن، قسمت هایی از صورت، برای پر کردن گودی زیر چشم ها و رفع تیرگی آن ها، حجم دهی به گونه ها و لب ها و ترمیم واژن (لابیا ) مناسب باشد.

مزایای تزریق چربی در مقایسه با ژل

تزریق چربی نسبت به ژل می تواند از مزیت های بیشتری برخوردار باشد. از آن جا که چربی از بدن خود فرد برداشت می شود، پزشک می تواند به میزانی که نیاز است چربی بدن را استخراج نماید. پس از تزریق ژل ممکن است حجمی از ژل که وارد بدن شده است، حرکت کرده و جابجا شود اما پس از تزریق چربی شما با چنین مشکلی روبرو نخواهید شد. زیرا به جهت طبیعی بودن، این چربی به بافت بدن فرد پیوند خورده و دچار حرکت و جابجایی نمی شود. همچنین ماندگاری چربی در بدن بیشتر بوده و دوام بالایی دارد ضمن آن که می توان چربی برداشته شده را تا دو سال تحت شرایط و دمای مشخص و در دستگاه های صنعتی نگهداری کرده و دوباره برای تزریق به قسمت هایی که نام بردیم مورد استفاده قرار داد.

اما نکته مهمی که درباره ژل ها لازم به ذکر است، این است که اگر از نوع استاندارد آن ها استفاده شود، به جهت آن که ترکیباتشان به بافت بدن شبیه است هیچ نوع حساسیتی را بروز نمی دهند و نسبت به تزریق چربی کم هزینه تر هستند.

اگر شما نیز قصد دارید برای جوانسازی پوست خود اقدام کنید و یکی از راه هایی که ذکر کردیم را انتخاب کرده اید، می توانید به کلینیک خانه سفید که یکی از مجهزترین مراکز در این حوزه به شمار می آید مراجعه نمایید. این مرکز فعالیت خود را از سال 82 آغاز کرده و در حال حاضر در کلینیک پوست و موی خانه سفید بیش از 50 پزشک و متخصص در حوزه های مختلف پوست و مو همکاری دارند. این مرکز توانسته است با برخورداری از تجهیزات و دستگاه های مدرن، خدمات متنوعی را در حوزه پوست، مو، لیزر، رفع موهای زائد، جوانسازی پوست ،جراحی های زیبایی و پاکسازی صورت به مشتریان ارائه کرده و رضایت آن ها را جلب نماید.