آیا نتیجه کاشت مو دائمی است ؟

کاشت مو

زیبایی در هر جزئی از بدن شما ارزشمند است و می تواند شما را به سمت زندگی بهتر هدایت کند. اما نمی توان کتمان کرد که زیبایی هیچ عضوی از بدن به اندازه زیبایی اجزای صورت مهم نیست، زیرا اجزای صورت اولین معیار قضاوت زیبایی شماست.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند اگر موهای پرپشت تری داشتند، می توانستند از موقعیت های بهتری برخوردار باشند. متاسفانه یا خوشبختانه باید بگوییم که تا حدود زیادی این حرف درست است. داشتن موهای پر پشت و زیبا یک موهبت الهی است که شاید هیچکس به اندازه افرادی که از نعمت آن محرومند، این را متوجه نباشند.

دلایل ریزش مو

دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد که عبارتند از:

  • عوامل ژنتیکی
  • بیماریهایی که منجر به ریزش مو می شوند
  • عوارض داروها
  • جراحات ناشی از تصادف یا سوختگی
  • افزایش سن
  • شیمی درمانی

هرچند علت ریزش مو هرچه باشد مانعی برای انجام عمل کاشت مو نیستند اما جهت رسیدن به نتایج بهتر، برطرف کردن این دلایل در صورتی که ممکن باشد، می تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشند.

روش های کاشت مو

روشهای متعددی برای کاشت مو وجود دارد اما به طور کلی می توان این روش ها را به دو دسته کلی، کاشت موی  طبیعی و غیر طبیعی تقسیم بندی کرد. روشهای غیر طبیعی همانطور که از نام آنها مشخص است، کاشتن موهای مصنوعی و غیر طبیعی است که این روزها تقریبا منسوخ شده است و فقط در حالتی اتفاق می افتد که شانسی برای استفاده از روش های طبیعی وجود نداشته باشد. مصنوعی بودن موهای کاشته شده به این روش کاملا مشخص است و زیبایی چندانی متوجه فرد نمی کند که به همین دلیل بسیاری از افراد تمایلی به انجام آن ندارند.

در مقابل، روشهای کاشت طبیعی مو، یک روش نوین و بسیار محبوب است. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی این دسته از روشهای کاشت موی طبیعی خواهیم پرداخت.

برای این منظور دو روش جدید و رایج کاشت موهای طبیعی  را بررسی می کنیم و همچنین قابلیت و مزایا آن را شرح می دهیم.

کاشت موهای طبیعی

امروزه به لطف پیشرفت های زیادی که در زمینه ترمیم مو و کاشت آن انجام شده است، دیگر روش های کاشت موهای مصنوعی منسوخ شده و جای خود را به کاشت موهای طبیعی داده است. ویژگی متمایزی که منجر به استقبال این روشها شده است این است که، در کاشت موهای طبیعی از بانک موی خود فرد و فولیکول های موجود در سر استفاده می شود. ابتدا اجازه بدهید توضیح کوتاهی در مورد فولیکول به شما بدهیم.

فولیکول چیست؟

 فولیکول یک ارگان حیاتی برای رشد مو است. به زبان ساده، فولیکول بخشی از پوست شماست که وظیفه اش تولید مو بر روی پوستتان می باشد. این ارگانها در عمق پوست شما قرار می گیرند و به نوعی بستری برای رشد مو می باشند. جراح این فولیکولها را با کمک تجهیزات دقیق و پیشرفته از زیر پوست استخراج می کند.

کاشت موهای طبیعی به کمک فولیکول ها

حال که با اصطلاح فولیکول آشنا شدید، باید بگویم که در روشهای جدید کاشت مو از همین فولیکولها استفاده می شود. عوارض کم این روشها و ریسک پایین آن بزرگترین مزیت روشهای کاشت موی طبیعی است و منجر به استقبال بسیار زیادی در همه جای دنیا از آن شده است.

انواع روش های کاشت موی طبیعی

دو روش کاشت موی طبیعی که در این مقاله به عنوان رایجترین روشهای کاشت مو به آن اشاره می کنیم، روش های  FIT و FUT است. اساس هر دو روش یکسان است و تفاوت اصلی این دو روش مربط به نوع استخراج و پیوند فولیکول ها می باشد. در این بخش بصورت خلاصه هر یک از این دو روش را شرح خواهیم داد.

کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT در واقع استخراج فولیکولهای مو و انتقال به نواحی مورد نیاز است. این روش بهبودی بسیار سریعی دارد و مناسب افرادی است که زمانی برای استراحت و گذراندن دوران نقاهت طولانی ندارند.

کاشت مو به روش FUT

تفاوت عمده این روش نسبت به FIT این است که در روش FUT جراح اقدام به استخراج یک نوار از پشت سر شما می کند. کاشت به این روش نسبت به FIT کمی درد بیشتر به همراه دارد و جراحات ناشی از آن کمی بزرگتر و قابل رویت تر است.

رفتار طبیعی مو بعد از کاشت

تا به اینجا در مورد روشهای کاشت موی طبیعی صحبت کردیم. اما خبر خوب این است که با کاشت مو به این روش ها، بعد از مدت اندکی شاهد رفتاری طبیعی نیز از موی کاشته شده هستیم. این موها کاملا طبیعی است و کسی متوجه این نخواهد شد که شما جراحی کاشت مو انجام داده اید. اما باید کمی برای نتیجه گرفتن صبور باشید و یک دوره زمانی کوتاه را منتظر رشد طبیعی آنها بمانید.

در واقع وقتی فولیکولها به محل جدید منتقل می شوند، دقیقا مثل این می ماند که شما بذری را به همراه خاک مناسبش از محلی برداشته و به محل دیگر منتقل کردید. همه چیز به همان شکلی ادامه پیدا خواهد کرد که در محل قبلی این فولیکولها اتفاق می افتاد.

ریزش موها بعد از کاشت آن

اگر در میان اطرافیان شما کسانی هستند که از ریزش موهایشان بعد از جراحی گلایه می کنند باید بگوییم که آنها درست می گویند، اما نگران نباشید ریزش مو در روزهای بعد از کاشت، طبیعی است و زود هم برطرف می شوند.

در هفته اول بعد از کاشت، موهای کاشته شده دچار ریزش نسبی می شوند که مربوط به ریشه موی شما نیستند، بلکه ساقه موهاست که می ریزد.

در فاصله هفته سوم تا انتهای هفته چهارم یا حتی تا ده روز بعد از آن نیز ممکن است باز هم شاهد ریزش مو باشید. این ریزش مو نیز مربوط به شوکی است که به فولیکولهای موی شما وارد شده است. خبر خوب اینکه این شوکها موجب از بین رفتن خود فولیکولها نمی باشند و فولیکولها با گذشت اندکی زمان در سر جای خود محکم شده اند.

هر چند دوره دوم ریزش مو ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، اما بعد از گذشتن این دوره طبیعتا نباید دیگر شاهد ریزش مو باشیم اما اگر باز هم ریزش موی شما ادامه داشت حتما پزشک خود را مطلع کنید.

رویش مجدد موها

همانطور که گفتیم در مقاطعی بعد از کاشت، بخشی از موها می ریزند. اما این ریزش مقطعی است و خیلی زود با موهای جدید جایگزین خواهند شد. حتی شما بعد از 2 تا 4 هفته می توانید اقدام به کوتاه کردن آنها کنید. برای کوتاه کردن موهای کاشته شده باید فقط از قیچی استفاده کنید اما بعد از شش ماه می توانید این کار را با ماشین هم انجام دهید. جهت فر کردن مو نیز می توانید بعد از هفته چهارم اقدام کنید.

اما در همه این موارد باید مراقبتهای بیشتری اعمال کنید و ترجیحا با پزشک خود مشورت نمایید.

آیا می توانم بعد از کاشت مو، موهایم را رنگ کنم؟

همانطور که گفتیم، موهای کاشته شده رفتاری طبیعی از خود نشان می دهند، پس شما می توانید با رعایت احتیاط و کمی مراقبت بیشتر نسبت به گذشته، اقدام به رنگ کردن آن کنید. توصیه ما این است که ترجیحاً از رنگهای طبیعی استفاده کنید، اما اگر هم می خواهید رنگ شیمیایی به موی خود بزنید، از برندهای استاندارد و شناخته شده استفاده کنید. همچنین بهتر است بگذارید حداقل یک ماه از کاشت موی شما بگذرد و بعد اقدام به رنگ کردن آن کنید.

آیا احتمال نیاز به مراجعه مجدد وجود دارد؟

این اتفاق معمولا نمی افتد، اما در بعضی موارد جهت رسیدن به نتایج بهتر ممکن است فرآیند کاشت مو در بیش از یک جلسه انجام شود. این مساله کاملاً بستگی به میزان طاسی و ریزش موی بیمار دارد.

سن مناسب برای کاشت مو چه سنی است؟

توصیه پزشکان این است که فرد تا قبل از 25 سالگی اقدام به کاشت مو  نکند. علت این است که نمی توان وضعیت نواحی بانک مو را تا قبل از سن 25 سالگی پیش بینی کرد. در واقع ممکن است ریزش موی فرد در نواحی ای که فولیکولها استخراج می شوند، هنوز تکمیل نشده باشد.

کاشت مو برای ریزش موی ژنتیکی

باور غلطی که بعضی از افراد دارند این است که اگر موهای آنها به دلایل ژنتیکی ریخته است، نمی توانند موی طبیعی بکارند. خوشبختانه به کمک روشهای FUE و FUT می توان برای این افراد نیز کاشت موی طبیعی انجام داد. حتی اگر ریزش مو به دلایل ژنتیکی باشد، می توان از بانک موی این افراد استفاده کرد.

سخن پایانی

کاشت مو یک جراحی دائمی است و بعد از آن شما شاهد ریزش موی خود نیستید. مگر در هفته های اول که این اتفاق کاملا طبیعی است و به زودی جایگزین می شود. منتها توصیه می کنیم که تا جای ممکن دلایلی که موجب ریزش موی شما در گذشته شده است را از سر راه بردارید و حتماً قبل از عمل با پزشک خود مشورتهای لازم را داشته باشید. ضمن آنکه مراقبت بیشتر از پوست سر و موها، به ویژه در ماههای اولیه بسیار اهمیت دارد. اگر پزشک شما جهت تکمیل فرآیند درمان، دارویی را تجویز کرد حتما آنرا مصرف کنید. از مصرف دخانیات نیز در ماه اول به شدت پرهیز کنید، زیرا مانع خونرسانی مناسب می شوند.